Vítejte na webových stránkách ČSSD Brno-Židenice.

Najdete zde aktuální informace o našich aktivitách v Brno-Židenice a kandidátech ČSSD za Brno-Židenice.

 


V sociální politice je co napravovat

Út 08.10.2013 21:35

Poslední tři roky nebyly pro seniory, zdravotně postižené, nezaměstnané a ty nepotřebnější vůbec jednoduché.

Mgr. Roman Sklenák

Poslední tři roky nebyly pro seniory, zdravotně postižené, nezaměstnané a ty nepotřebnější vůbec jednoduché. Sociální politika státu, která má těmto ohroženým skupinám pomáhat, jim v pojetí vlády ODS a TOP 09 život spíše komplikovala. Ostatně hlavní starostí ministra Drábka nebyla pomoc lidem v tísni, ale prosazování nesmyslných projektů, jako například pořízení nového informačního systému na výplatu dávek za miliardy, který ovšem nefunguje, sKarty, které nikdo nepotřeboval, a které porušovaly zákon na ochranu osobních údajů, nebo nucené práce zvané veřejná služba, které jako neústavní zrušil Ústavní soud. Příští vláda tak bude mít hodně co napravovat.

Jednou z priorit musí být důstojný život seniorů. Je ostudou, když společnost nechá lidi, kteří prožili dětství za války a aktivní život v totalitě, propadat po statisících do chudoby. Musíme se co nejdříve vrátit k plné valorizaci důchodů podle míry zdražování a zastavit vyvádění veřejných peněz z důchodového systému. A s využitím evropských prostředků také zahájit výstavbu malometrážních sociálních bytů, samozřejmě nejen pro seniory.

Ani podmínky pro rodiny s dětmi nejsou ideální. Chceme poskytnout obcím prostředky k vytvoření dostatečné kapacity mateřských škol a podpořit zaměstnavatele, kteří pomohou skloubit pracovní aktivitu s péči o děti, například zkrácenými pracovními úvazky, pružnou pracovní dobou nebo prací z domova.

Povinností státu je i úsilí o minimalizaci propadů do dlouhodobé nezaměstnanosti. To ovšem nepůjde se zdevastovanými úřady práce, které jsou dnes degradovány na pouhou výplatnu sociálních dávek. Chceme z nich vytvořit efektivní a respektovanou instituci, která bude pro zaměstnavatele užitečným partnerem, a nezaměstnaným poskytováním individuálního servisu s uplatněním principu „odměna za aktivitu“ pomůže s uplatněním na trhu práce.

Příští vláda musí také urychleně ukončit byznys s chudobou v předražených ubytovnách, aktivněji chránit občany před lichváři, podvodníky či agresivními prodejci, a nesmí rezignovat ani na ochranu před zvůlí exekutorů.

Věřím, že se po volbách těmito a dalšími kroky posuneme k solidární společnosti, která pomáhá mladým rodinám, garantuje důstojné stáří a nabídne pomocnou ruku každému, kdo se ocitne v situaci, kterou nezvládá řešit vlastními silami.

Mgr. Roman Sklenák

stínový ministr práce a sociálních věcí