Vítejte na webových stránkách ČSSD Brno-Židenice.

Najdete zde aktuální informace o našich aktivitách v Brno-Židenice a kandidátech ČSSD za Brno-Židenice.

 


Památka na Františka Boudu v Židenicích

Út 04.06.2013 22:19

Foto: F. Bouda - Nadporučík pěchoty František Bouda v roce 1941

F. Bouda - Nadporučík pěchoty František Bouda v roce 1941

Rád bych  tímto článkem připomenul 69. výročí vylodění spojeneckých vojsk v Normandii 6.června 1944, kdy otevření tzv. druhé fronty byl definitivně proveden zásadní krok k poražení fašistické diktatury v Evropě. I my v Židenicích můžeme být hrdí na to, že se této akce tehdy zúčastnili naši spoluobčané. A často o tom ani tušení.

Sám jsem byl na pondělí 20. května tohoto roku byl s potěšením pozván na výstavu fotografií letce RAF a bojovníka proti fašismu Františka Boudy do Moravského zemského muzea. Po shlédnutí fotografií a informací o jeho životě bych rád na napsal také pár vět do Židenického Zpravodaje, protože si zde toto místo pan František Bouda zcela právem zaslouží.

Podplukovník in memoriam František Bouda se narodil 6.dubna 1916 ve Vídni a padl 21.června 1944 v Normandii. Byl účasten vylodění spojenců v Normandii, aktivně zasahoval do bojů. Bohužel se nevrátil z ofenzivní letecké akce z noci 20. na 21.června 1944. Později bylo nalezeno jeho zničené letadlo a byl pochován na spojeneckém hřbitově v Saint Valery-en-Caux. Pan František Bouda byl příslušník 2.čs. pěšího pluku ve Francii, 1. čs. samostatné brigády ve Velké Británii a navigátor311 a21 perutě RAF.

Hrdina, o kterém se zatím málo vědělo. Nicméně díky usilovné práci jeho příbuzným a potomkům paní Marcely Kopečné a Jiřího Punčocháře se podařilo zrekapitulovat život tohoto letce a uspořádat velmi zajímavou výstavu, která je stále k nahlédnutí v Moravském zemském muzeu v prvním patře na Zelném trhu.

Sám jsem měl možnost v minulosti několikrát projet místa vylodění spojenců v Normandii převážně na Omaha-beach na kole a často jsem hledal i stopy českých hrdinů v této zlomové operaci Druhé světové války. V největších připomínkových muzeích v Arromanches či Caen jsou odkazy na české vojáky při dobývání Dunkerque, ale zatím jsem nenarazil na stopu po československých vojácích přímo zapojených při červnovém obsazení Normandie. Po této výstavě si svůj pohled musím upravit.

Uvedená vernisáž fotografií ze života tohoto letce je stále přístupná veřejnosti. Při zahájení promluvili primátor města Brna Roman Onderka, plukovník a válečný hrdina Emil Boček či předseda Českého svazu bojovníků za svobodu plk.v.v. Ing. Jaroslav Vodička. Co však bylo na informacích z této akce nejzajímavější pro mě jako občana Židenic byl fakt, že pan František Bouda bydlel na ulici Nezamyslova v naší městské části.

Hrdina, o kterém víme jen málo, byl naším spoluobčanem a bezesporu patří k významným hrdinům a obětem Druhé světové války jako byl Jan Gajdoš, František Geisler nebo MUDr. Josef Velecký. Rádi bychom proto, aby památka na takové hrdiny byla patrná i v naší obci. Nedávno jsem referoval o kradení pamětních desek a snaze naší radnice tyto drobné památky nějakým způsobem nahradit. Do této snahy by měl být začleněn i odkaz na památku na pana Františka Boudy.

Čest jeho památce

PhDr. Jiří Nesiba, Ph.D., místostarosta