Vítejte na webových stránkách ČSSD Brno-Židenice.

Najdete zde aktuální informace o našich aktivitách v Brno-Židenice a kandidátech ČSSD za Brno-Židenice.

 


Oprava Karáskova náměstí

Čt 05.06.2014 16:01

Na základě četných dotazů a žádostí jsme společně s odborníky diskutovali možnost celkové opravy Karáskova náměstí.

Dvakrát jsme se sešli v minulém roce ve společenském centru Karas na Karáskově náměstí převážně s občany, kteří bydlí v blízkosti náměstí a okolí. Na základě četných dotazů a žádostí jsme proto společně s odborníky diskutovali možnost celkové opravy Karáskova náměstí, tak aby sloužilo nejen rodičům s dětmi, ale i seniorům jako klidné a bezpečné místo k odpočinku. Karáskovo náměstí stojí ÚMČ ročně skoro sto tisíc korun. Navíc řada stromů dle dendrologických posudků bude muset být v blízké době sanována a jejich aktuální údržba a ořezy stojí další finance. Nehledě na rizika, které s sebou tyto poškozené stromy v silném větru nesou.

Původně jsme diskutovali tři varianty oprav, z kterých se nakonec jako nejlepší ukázalo řešení, které vytvoří části parku pro malé děti, pro větší děti, pro rodiče a posezení ve stínu. Tak aby byl park svým okrajem, sloužícím i jako posezení s využitím hmoty odebrané z herní části pro děti, oddělen od parkoviště kolem parku.

Odborníci do své studie opravy Karáskova náměstí zapracovali naše připomínky. To nejen z ohledem na potřeby dětského volnočasového vyžití, ale i na potřeby občanů pro posezení v klidové zóně. Proto po široké diskusi nakonec bylo nejvhodnějším řešením sektorové rozdělení parku na část dětskou-herní a klidovou okrajovou tak, aby se nejmenší děti uprostřed nestřetávaly s dětmi na kole.

Herní část je zahloubena tak, aby okraje plnily funkci přirozené zábrany, aby děti neutíkaly, zároveň by okraje sloužily rodičům jako lavička. Větší děti by pak se svými odrážely a koly jezdily mimo tento sektor, aby nedocházelo ke kolizím.

Co zatím není ještě zcela řešeno jsou například jednotlivé herní prvky pro děti, či vytvoření vodního prvku. Prosím tedy občany pokud mají zájem, aby se k uvedenému tématu ozvali a napsali, nejlépe na email nesiba@zidenice.brno.cz.

Hotový projekt bychom podali za naši obec v novém programovacím období jako žádost o evropské dotace. Předpokládané náklady opravy se dle studie mohou pohybovat v rozmezí 10-12 miliónů. Pokud se nám podaří dotaci získat, tak ať za tuto cenu máme pěkné Karáskovo náměstí.

Předem děkuji za všechny připomínky.

PhDr. Jiří Nesiba, Ph.D., místostarosta

Studie návrhu opravy Karáskova náměstí

opravaparkukarskovanmst2

 

opravaparkukarskovanmst1