Vítejte na webových stránkách ČSSD Brno-Židenice.

Najdete zde aktuální informace o našich aktivitách v Brno-Židenice a kandidátech ČSSD za Brno-Židenice.

 


Ohlédnutí za hrabalovskými slavnostmi

St 30.04.2014 16:46

Od 25. do 30. března 2014 se konaly v Brně hrabalovské slavnosti na oslavu stého výročí narození spisovatele Bohumila Hrabala.

Koncem minulého měsíce od 25.-30. března 2014 se konaly v Brně hrabalovské slavnosti na oslavu stého výročí narození spisovatele Bohumila Hrabala. Část oslav se odehrála právě u nás v jeho rodných Židenicích. Oslavy byly úspěšná i díky velkému zájmu veřejnosti o tohoto výjmečného spisovatele. V Židenicích se konalo více akci, vše začalo přednáškou v naší pobočce Knihovny Jiřího Mahena na Staré Osadě, kde jsem měl možnost prezentovat díky své profesi učitele Hrabala jako velkého spisovatele pro 21.století. Vše bylo doprovozeno prohlídkou kreseb s hrabalovskou tématikou od mladého židenického umělce Milana Obrdlíka.

Celé Hrabalovské slavnosti nicméně začaly i za účasti přímých vstupů České televize ve společenském centru Karas v úterý dne 25.března, kde byla uvedena slavnostně výstava doposud nepublikovaných fotografií slavného spisovatele za přítomnosti zástupců naší radnice a pana Ivo Krobota, režiséra hrabalovských divadelních adaptací. V Dělnickém domě následující den jsme mohli spatřit právě jedno z jeho představení Kabaret Hrabal s mladými absolventy brněnské JAMU. Zahrál nám také pan Josef Dvořák se svojí kočovnou společností výběr z Hrabalových knih. V Dělnickém domě bylo možné také navštívit tzv. kinopivnici, kde se promítaly filmy na motivy Hrabalových knih s možností konzumace jeho oblíbeného tekutého moku.

Vrcholem akce bylo setkání u Hrabalova rodného domu na ulici Balbínově č. 47 v pátek 28.března v pravé poledne, kde jsme uctili jeho památku happaningem divadla Husa na Provázku, kam se slavnosti na celý víkend poté přemístili.

Díky všem organizátorům za skvělou práci. Snad jsme přispěli za radnici k popularizaci Bohumila Hrabala, ale hlavně jsme se snažili podpořit čtení knížek obecně. Z Hrabalových knih se dá čerpat životní moudrost a nadhled i pro mladou generaci a nic na tom nezmění ani internet či mobilní komunikace. Děkujeme vám pane Hrabale za to….

PhDr. Jiří Nesiba, Ph.D., místostarosta

Vybudovali jsme společenské centrum Karas

Fotografie z Hrabalovských slavností:

Vernisáž fotografií Bohumil Hrabal barevně i černobíle – Společenské centrum Karas 25.3.2014

Kabaret Hrabal – Dělnický dům 26.3.2014

Vivat Hrabal – ulice Balbínova 28.3.2014

Taneční hodiny pro starší a pokročilé – Dělnický dům 28.3.2014