Vítejte na webových stránkách ČSSD Brno-Židenice.

Najdete zde aktuální informace o našich aktivitách v Brno-Židenice a kandidátech ČSSD za Brno-Židenice.

 


Hokejisté Židenic obnovují tradici

St 06.11.2013 20:59

Byl založen nový hokejový klub HC Židenice Brno.

Vážení spoluobčané,

v úvodu mého článku bych Vás rád informoval o nově založeném hokejovém klubu HC Židenice Brno, který navazuje na dlouhou a zajímavou historii sportu v Židenicích. Začínáme s touto aktivitou, abychom zapojili i mládež a veřejnost do těchto sportovních aktivit. Doufám že nám vyjde vstříc i radnice naší městské části.

Židenice a sport vždy v minulosti byly nějak spojeni. Historicky byl největší sportovní osobností Jan Gajdoš, který byl československý gymnasta, olympionik a získal stříbrnou medaili z Olympijských her. V Amsterdamu po té roku 1928 získal stříbro v soutěži družstev a na LOH 1936 obsadil v soutěži družstev 4. místo. Byl také nadšeným sokolem v oddílu TJ Sokol Židenice, který vznikl již v roce1892 a jeho historie je plná sportovních úspěchů, až dosud.

Židenice měly již ve dvacátých letech minulého století fotbalový klub s názvem SK Židenice, předchůdce nynějšího FC Zbrojovka Brno a získaly ještě pod tímto názvem dosud jediný prvoligový titul v historii a v sezóně 1977/78. V naší městské části působí kluby ČAFC Židenice a FC Slovan Brno, které patří hlavně v mládežnických kategoriích mezi nejlepší týmy na Moravě.

Nejzajímavějším z hlediska ledního hokeje je ale fakt, že i Židenice v době Rakouska-Uherska hrály hokej! Věděli jste, že v Židenicích vznikl roku 1910 první hokejový klub v Brně a na Moravě, a to ZJS Zbrojovka Spartak Brno, který v letech 1948-1950, 1951-1957, 1958-1961 a naposledy v ročníku 1962-1963 hrál vždy nejvyšší československou hokejovou ligu? Tento oddíl zanikl roku 1964, kdy se klub přestěhoval do Třebíče pod názvem SK Horácká Slavia Třebíč, kde působí velice úspěšně v naší 2. nejvyšší hokejové soutěži dodnes.

Ale není se co divit, že tento sport má tak bohatou historii právě v naší obci, jelikož historicky první kluziště na území Česka vzniklo právě na území naší městské části. V tomto duchu bychom rádi pokračovali i my, Žideničtí rodáci. Pod novým názvem HC Židenice Brno jsme proto letos obnovili tradici ledního hokeje v Židenicích a jak jsem již zmiňoval na začátku článku, založili jsme  nový hokejový klub, který se účastní Brněnské amatérské ligy ledního hokeje.

Těším se na nové úspěchy našich hokejistů a rád bych Vás pozval na první zápasy, které se hrají na halách STEL v Lužánkách, vždy o víkendu. Pro více informací navštivte naše facebookové stránky, které naleznete na www.facebook.com pod názvem HC Židenice Brno.

 S pozdravem

 Petr Nováček ml. (ČSSD)