Vítejte na webových stránkách ČSSD Brno-Židenice.

Najdete zde aktuální informace o našich aktivitách v Brno-Židenice a kandidátech ČSSD za Brno-Židenice.

 


Bílá hora - zapomenutý klenot

Po 27.09.2010 00:00

Mezi klenoty Židenic a Brna patří lesopark Bílá hora. Je to místo rozmanité, ze kterého dýchá zapomenutá historie, je místem přírodní památky a vybízí odpočinku a relaxaci.

Z historie
Na Bílé hoře se manifestovalo pod vedením Josefa Hybeše (poslanec říšského sněmu a redaktor Rovnosti) na podporu požadavku všeobecného volebního práva. Manifestace byla policejně zakázána, mnoho dělníků bylo zraněno, na osmdesát zatčeno. Psal se červen 1893.
Také byla místem strategického významu 2. sv. války v Brně. O tom svědčí pozorovatelna na jejím vrcholu. Jedním z úkolů pozorovatelů bylo sledování dopadu časovaných, nebo nevybuchlých leteckých pum a podle těchto údajů pak řízení následných pyrotechnických prací. Půdorys pozorovatelny má rozměry 3 x 3 metry. Síla stěn je 43 cm, síla stropu 40 cm, obojí je armováno.

Příroda
Bílá hora je evropsky významnou lokalitou ? přírodní památkou ? s převažující druhovou ochranou. Najdeme zde chráněné rostliny. Příkladem Brslen bradavičnatý, Hlaváč šedavý z živočichů Krutihlav obecný, Lejsek šedý a mnoho dalších.

Součastnost
V současnosti jsou lavičky rozbité, hřiště jsou neudržovaná a zmínka o historii, či vzácných druzích rostlin a živočichů téměř žádná. Snad jen poničená pamětní deska k manifestaci a posprejovaný monument ? památník dělnickému hnutí.
Nejvíce znepokojující je ovšem fakt, že u severního vstupu vyrostly vilové objekty pochybného architektonického stylu. Ty svými zídkami na hranici svých pozemků značně ztíží přístup hasičské technice v případě např. požáru.

Naše představa
Jeden z bodů programu ČSSD Brno ? Židenice je zbudování naučné ? turistické stezky, která by podala informace o Bílé hoře. O její bohaté historii, přírodních krásách a ukázala i jedinečný výhled na Brno.
Jsme přesvědčení, že Bílá hora je cenným místem, dědictvím historie a jedinečné přírody. Proto budeme pracovat, aby taková byla doopravdy, ne jenom na papíře. Pracujeme pro Židenice.

Bc. Karel Bernášek, kandidát na starostu